Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych

W czwartek, 17 października 2024 r., odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz nagród związanych z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Wydarzenie zorganizowane przez Mazowiecką Kurator Oświaty zgromadziło dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników oświaty z rejonu warszawskiego. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do docenienia ponad 400 pracowników oświaty z Mazowsza, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wpływają na jakość edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Dzień Edukacji Narodowej

10 października 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Sulejówku odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczne święto obchodziliśmy w 251. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Europie instytucji państwowej odpowiedzialnej za reformowanie szkolnictwa. Komisja, której pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a powołano ją decyzją Sejmu Rozbiorowego 14 października 1773 roku.

55. rocznica śmierci generała Kazimierza Sosnkowskiego

W dniu 13 października br. w Sulejówku odbyły się obchody 55. rocznicy śmierci generała Kazimierza Sosnkowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wykładu dr hab. Jerzego Kirszaka z Wojskowego Biura Historycznego oraz dr Piotra Podhoreckiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Finał miejskiego konkursu historycznego o Powstaniu Warszawskim „Warszawa walczyła – my pamiętamy!”

W czwartek 3 października 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Sulejówku odbył się finał miejskiego konkursu historycznego o Powstaniu Warszawskim „Warszawa walczyła – my pamiętamy!”, który został objęty Patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek. Na uroczystości Burmistrza Arkadiusza Śliwę reprezentowała Sekretarz Miasta Pani Hanna Stefaniuk, a o swoich przeżyciach związanych z 1 sierpnia 1944 r. opowiedział, z ekranu monitora, powstaniec, harcerz i żołnierz Batalionu „Zośka”, Stanisław Sieradzki.

XVIII Rajd Rowerowy na Orientację „Na jesiennym szlaku”!

Tematem przewodnim tegorocznego rajdu było zapoznanie uczestników z kulturą i historią gmin z terenu powiatu mińskiego. Uczestnicy mogli zmierzyć się z łukiem i strzałami Tatarów w Okuniewie, przechytrzyć wójta z „Rancza" w Latowiczu, zagrać w tradycyjną grę drejdlem w Kałuszynie, spotkać się z Babeczkami na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego, odtworzyć rzeźbę Konstantego Laszczki w Dobrem, pokonać „murarza” w Cegłowie, pomóc zakonnikowi w Siennicy, odkryć tajemnice plecaka św. Jakuba w Jakubowie, stoczyć pojedynek Generałów w Dębem Wielkim. Uczestnicy mieli również okazję spotkać niezwykłe postacie historyczne, takie jak Królowa Bona w Stanisławowie, medyk Wojciech Oczko w Cegłowie, badacz Jan Kalinowski w Okuniewie, Książę Janusz I w Mińsku Mazowieckim oraz Zofia Moraczewska w Sulejówku. Na uczestników czekały również pytania sprawdzające ich wiedzę o historii i ciekawostkach z terenu powiatu mińskiego. Nie zabrakło również odniesień do historii, jak na punkcie poświęconym Szarym Szeregom, gdzie uczestnicy mogli poczuć ducha walki o wolność.

Uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Sulejówku przed Pomnikiem upamiętniającym Poległych Żołnierzy Armii Krajowej Harcerskiego Batalionu „Zośka” odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej i przybliżającej mieszkańcom Sulejówka postać Stanisława Sieradzkiego „Śwista”

Wczoraj, 1 sierpnia, w  80. rocznicę Powstania Warszawskiego, o godzinie 16:00, na rondzie Stanisława Sieradzkiego „Śwista” w Sulejówku, odbyło się uroczyste odsłonięcie nowej tablicy, która przybliża sylwetkę Patrona. Tablica została osadzona na symbolicznych kamieniach, będących swoistym szańcem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z lat 1944-1956.

Festiwal Orkiestr

II Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych oraz jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej „Akord” Sulejówek już za nami! 
23 czerwca 2024 r. w Parku Glinianki w Sulejówku odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przyciągnęło licznych mieszkańców i gości. Przegląd otworzył Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa, a na scenie zaprezentowały się orkiestry dęte z powiatu mińskiego: Orkiestra Dęta OSP Dobre, Orkiestra Dęta Mrozów, Orkiestra Dęta im. Jana Pawła II w Kałuszynie, Miejska Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Orkiestra Dęta Gminy Jakubów i Stanisławowska Orkiestra Dęta

Uroczyste obchody Dnia Marszałka w Sulejówku

13 czerwca 2024 roku w Sulejówku odbyły się uroczyste obchody Święta Miasta – Dzień Marszałka. Na Skwerze Niepodległości, przy pomniku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, mieszkańcy i zaproszeni goście wspólnie uczcili pamięć wybitnego przywódcy.

Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka 26 maja 2024 r.

W niedzielę 26 maja w Parku Glinianki w Sulejówku odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka - pełen radości, uśmiechów i kolorowych atrakcji!

XVII Rajd Rowerowy „Na wiosennym Szlaku”

W niedzielę 19 maja 2024 r. w Sulejówku odbył się XVII Rajd Rowerowy na Orientację pn. "Na wiosennym szlaku", w którym wzięły udział łącznie 194 zespoły tj. 714 uczestników - mieszkańców Sulejówka i okolicznych miejscowości. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa za aktywny udział, zaangażowanie, a także niesamowitą atmosferę.

93 rocznica urodzin Mariana Jonkajtysa

20 maja w dniu 93 rocznicy urodzin Mariana Jonkajtysa kwiaty pod kamieniem upamiętniającym tego niezwykłego artystę i Sybiraka, złożyli: Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa, Sekretarz Hanna Stefaniuk, Przewodniczący Rady Miasta Daniel Dąbrowski oraz Radni: Sebastian Bodzenta i Tomasz Szczygielski.

89. rocznica śmierci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

W dniu 12 maja 2024 r. w 89. rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego kwiaty pod pomnikiem Marszałka w Sulejówku złożyli: Burmistrz Miasta Arkadiusz Śliwa, Przewodniczący Rady Miasta Daniel Dąbrowski, Sekretarz Miasta Hanna Stefaniuk, Hufiec ZHP Sulejówek, Jacek Zalewski, mieszkańcy oraz goście honorowi: Marian Woronin - rekordzista Polski w biegu na 100 metrów, wicemistrz olimpijski (igrzyska olimpijskie w Moskwie w 1980) w sztafecie 4 x 100 metrów, Andrzej Majkowski - były prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Rocznica katyńska i smoleńska  –  Sulejówek pamiętał

13 kwietnia obchodziliśmy ustanowiony przez Sejm – tylko symboliczną uchwałą, a nie ustawą – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka prawie trzy dekady temu, w kwietniu 1995 r., odsłonięta została w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła tablica upamiętniająca odnalezionych wtedy na listach katyńskich sześciu mieszkańców gminy Sulejówek (pięciu oficerów Wojska Polskiego i aspiranta Policji Państwowej), którzy byli ofiarami zbrodni. W kwietniu 2013 r. odsłonięta została w kościele bliźniacza tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, które podróżowały 10 kwietnia 2010 r. do Katynia. Wreszcie w kwietniu 2022 r. na Gliniankach zasadzone zostały dęby katyńskie, poświęcone dziesięciu (lista poszerzona w stosunku do 1995 r.) oficerom z gminy Sulejówek – siedmiu z wojska i trzech z policji. 

Imieniny Pierwszego Marszałka Polski Józefa

Dzisiaj, 19 marca 2024 roku, o godzinie 12:00, Sulejówek z honorami uczcił imieniny Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem Marszałka kwiaty złożyli: w imieniu władz Miasta Sulejówek Burmistrz Arkadiusz Śliwa i Radny Janusz Czarnocki, delegacja 1 Dywizji Piechoty Legionów pod dowództwem gen. bryg. Norberta Iwanowskiego, Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego dr Robert Andrzejczyk, delegacja i poczet 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek oraz delegacja Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Zofii Moraczewskiej w Sulejówku. Wyjątkowość tego dnia podkreśla fakt, że dziś obchodzimy setną rocznicę pierwszych sulejóweckich imienin Marszałka.

XII Bieg Tropem Wilczym

3 marca 2024 r. (w niedzielę), na terenie Parku Miejskiego „Glinianki” miał miejsce XII już Bieg Tropem Wilczym, organizowany na cześć Żołnierzy Wyklętych. Trasa liczyła około 1963 metry. Długość jej nie jest przypadkowa. W 1963 r. zginął ostatni z bohaterów niepodległościowego podziemia – Józef Franczak ps. „Lalek”.

50. rocznica odejścia na wieczną wartę por. Mariana Plichty

18 stycznia 2024 r., w 50. rocznicę odejścia na wieczną wartę por. Mariana Plichty – kawalerzysty, oficera, który trzykrotnie walczył pod komendą gen. Stanisława Maczka – w 10 Brygadzie Kawalerii w 1939 r. w obronie Polski, w 10 Brygadzie Kawalerii w 1940 r. w obronie Francji i w 1944 roku jako dowódca plutonu rozpoznawczego 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej, wyzwalając spod niemieckiej okupacji Francję, Belgię i Holandię, na cmentarzu parafialnym w Sulejówku-Miłośnie złożono kwiaty i zapalono znicze na jego grobie.

Pole nadziei 2024

8 października br. przed Urzędem Miasta w Sulejówku już po raz dwudziesty drugi wspólnie sadziliśmy cebulki żonkili, symboliczne „Pole nadziei” – jako znak zjednoczenia ze wszystkimi chorymi, cierpiącymi, oczekującymi naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. 

Złote Gody

W środę, 16 października 2024 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sulejówku, odbyła się wyjątkowa uroczystość – jubileusz Złotych Godów. Cztery pary małżeńskie, które przez ostatnie pięć dekad wspólnie kroczyły przez życie, zostały uhonorowane medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Nagrody Kuratora Oświaty

W czwartek, 17 października 2024 r., odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz nagród związanych z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Wydarzenie zorganizowane przez Mazowiecką Kurator Oświaty zgromadziło dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników oświaty z rejonu warszawskiego. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do docenienia ponad 400 pracowników oświaty z Mazowsza, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wpływają na jakość edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Narodowe Święto Niepodległości w Sulejówku – Fotorelacja z uroczystości

11 listopada 2024 roku Sulejówek uroczyście świętował 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęliśmy o godz. 12:00 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przy pomniku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Hymn zaintonowany przez Grzegorza Żołyniaka – solistę Polskiej Opery Królewskiej – nadał uroczystości wyjątkowego charakteru. Następnie uczniowie mundurowych klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. I. J. Paderewskiego w Sulejówku złożyli ślubowanie, po którym razem odśpiewaliśmy Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Starsi kadeci wykonali pokaz musztry paradnej, a członkowie Jednostki Strzeleckiej 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci złożyli Przyrzeczenie Strzeleckie.

Wizyta dzieci z Wileńszczyzny w Sulejówku – Fotorelacja

Od 8 do 12 listopada 2024 r. mieliśmy zaszczyt gościć uczniów z Wileńszczyzny, którzy przyjechali do Sulejówka, aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu patriotycznym. Podczas tego krótkiego, ale intensywnego pobytu, młodzież miała okazję poznać nasze miasto i zacieśnić więzi międzykulturowe z rówieśnikami z Polski.

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP
e-Doręczenia:
AE:PL-96577-27717-VJEWR-29 

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie