Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
I CHARYTATYWNY RAJD SAMOCHODOWY SZLAKIEM WIELKIEGO GOŚCIŃCA LITEWSKIEGO
I CHARYTATYWNY RAJD SAMOCHODOWY SZLAKIEM WIELKIEGO GOŚCIŃCA LITEWSKIEGO STARTUJE W SULEJÓWKU
19 maja o godz. 9.00 ze skweru Niepodległości w Sulejówku wystartował I charytatywny, samochodowy Rajd Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zebranych powitali: Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa oraz Wicestarosta Powiatu Mińskiego – Krzysztof Płochocki. W rajdzie wzięły udział załogi samochodowe i motocyklowe, najbardziej charakterystyczny był samochód i szare mundury Związku Piłsudczyków z Gdańska.
Wicestarosta, Burmistrz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wielki Gościniec Litewski i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod „kamienieniem” upamiętniającym Twórców Niepodległej. Uczestnicy rajdu wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Marszałka autorstwa Karola Badyny pn. „Lekcja historii”.
Cukiernia „Babeczki” z Sulejówka przygotowała z tej okazji słodki poczęstunek - miejscowy specjał „Cynamonowe suchary Marszałka”.
Podczas rajdu uczestnicy dotrą do miejsc na codzień niedostępnych dla zwiedzających, m.in. zobaczą Gościniec Goździejewski w Gminie Dębe Wielkie, Zamek w Liwie, Krypty klasztoru w Węgrowie, Zajazd w Miedznie, starą cukrownię w Sokołowie Podlaskim, Drohiczyn i Wilno.
PLAN RAJDU:
Niedaleko Wilna w Zułowie urodził się Marszałek Piłsudski. Na cmentarzu Na Rossie w Wilnie, w grobie jego matki zostało złożone jego serce. Plan zwiedzania Wilna:
META WILNO
Propozycja obiadu: Kuchnia podlaska w Restauracja Zamkowa, ul. Kraszewskiego 16, Drohiczyn
Otwarte: Godz. 17.00- 19.00, zbiórka przy Muzeum Diecezjalnym, ul. Kraszewskiego 4,
Jedno z najstarszych miast na Podlasiu, położone na wysokiej nadbużańskiej skarpie. Ze szczytu Góry Zamkowej dawnego grodu roztacza się piękny widok na rzekę Bug. W okolicy zachowało się również kilka bunkrów „Linii Mołotowa”. Do zobaczenia również ciekawe zbiory Muzeum Diecezjalnego.
PITSTOP 5 PODLASKI KLIMAT DROHICZYN
Miejsce zbiórki: ul. Fabryczna 1, Sokołów Podlaski
Godz. 15.00 – 15.30
Miasto z niemal 600 letnią historią, zagłębie rzemieślnicze, zamieszkiwane przez mieszankę ludzi różnych narodowości i wyznań. Przez Sokołów przejeżdżali Witold, król Stefan Batory i Stanisław August Poniatowski. Tutaj rozpoczyna się szlak Unitów Sokołowskich prowadzący przez malownicze okolice i drewniane dawne cerkiewki unickie. Tutaj funkcjonowała też największa w swoim czasie w Europie Środkowo – Wschodniej - Cukrownia „Elżbietów”.
PITSTOP 5 CUKROWNIA ELŻBIETÓW
Godz. 14.00 – 14.30
Miejsce zbiórki: parking przed kościołem, ul. Kościelna 1, Miedzna
Zabytkowy Zajazd, jeden z niewielu jakie zachowały się w skali kraju. Według legendy w podziemiach karczmy rozpoczyna się tajemniczy korytarz, który kryje skarb królowej Bony, a który prowadzi przez węgrowski klasztor aż do Zamku w Liwie. Skarb dotychczas nie został odnaleziony. Warto odwiedzić również Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych.
PITSTOP 4 XVIII WIECZNY ZAJAZD – MIEDZNA
Godz. 12.45-13.45
Miejsce zbiórki: Punkt informacji turystycznej na rynku miejskim
Węgrów – brama na Podlasie, wielokulturowe miasto o tradycji kupieckiej i rzemieślniczej. W tutejszej bazylice można podziwiać iluzjonistyczne freski Michała Palloniego, a także znajduje się Lustro Twardowskiego. Drugim tajemniczym punktem są podziemia klasztoru, gdzie można przenieść się nawet 300 lat wstecz!
PITSTOP 3 KRYPTY W WĘGROWIE
Godz. 11.15- 12.30
Miejsce zbiórki: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Batorego 2, Liw
Zamek w Liwie – twierdza strzegąca granic Mazowsza, zbudowana tuż przy rzece Liwiec. Na zamku – Muzeum Zbrojownia z bogatymi zbiorami broni białej i palnej. Nocą po murach zamku przechadza się Żółta Dama. Kto wie, może spotkamy ją także w ciągu dnia?
PITSTOP 2 ZAMEK W LIWIE
Godz. 9.30-10.30
Miejsce zbiórki: Gościniec Goździejewski, Kąty Goździejewskie II,40 w Gminie Dębe Wielkie
Projekt Zagrody Mazowieckiej – budowanej według tradycyjnego sposobu budowania na Mazowszu (glina, piasek i słoma). Tutaj zwiedzając bistro możemy spróbować Dębskiej Kawy Żołędziówki – kawy z prażonych żołędzi, którą pijał sam Fryderyk Chopin! Na początek wstąp na łyk orzeźwiającej kawy.
PITSTOP 1 DĘBSKA KAWA ŻOŁĘDZIÓWKA
Wyjazd: 9.00
Sulejówek – miasto ukochane przez Józefa Piłsudskiego. Tutaj rozpoczynamy nasz Rajd. Każdy uczestnik musi spróbować „Cynamonowych Sucharów Marszałka”.
START U MARSZAŁKA
Godz. 11.30 - spotykamy obok Rossy zwiedzamy cmentarz (około 30 min.) Następnie idziemy na Starówkę (przejście ok 15 min.) Zaczynamy od Ostrej Bramy i głównym szlakiem, który łączy 3 ulice Starówki: ul. Ostrobramską, ul. Wielką i ul. Zamkową - spacer. Zwiedzamy: Ostrą Bramę, cerkiew prawosławną Św. Ducha, teren klasztoru Bazylianów- miejsce związane z Mickiewiczem, Plac Ratuszowy, dziedzińce Uniwersytetu (wstęp płatny 1.5 eur), obok pałacu prezydenckiego - S.Daukantasa, Sanktuarium Miłosierdzia, katedrę wileńską Św. Stanisława.