Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
3 maja 2023 - uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej
W dniu 3 maja 2023 r. (środa) w Kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Sulejówku odbyła się uroczystość z okazji 232 rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji z dnia 3 maja 1791 r.
O godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny, a po niej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ww. wydarzenie historyczne, ufundowanej przez Mieszkańców Sulejówka z inicjatywy Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek.
Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny rozpoczęta odśpiewaniem Bogurodzicy sprawowana była przez Wikariusza Parafii Księdza Jana Roztockiego. Podczas homilii przypomniał on o historii obchodzonego w dniu 3 maja Święta Matki Bożej Królowej Polski oraz nawiązującym w późniejszym czasie z tym świętem – aktem uchwalenia Konstytucji 3 Maja i obchodami kolejnych rocznic tego zdarzenia, będącymi wyrazem patriotyzmu.
Po Mszy Św. odbyła się dalsza część obchodów, którą poprowadził konferansjer Pan Maciej Siwek.
Na wstępie podkreślił wskazał on 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jako przyczynek ufundowania i odsłonięcia tablicy na pamiątkę tego wydarzenia.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Sulejówek Pan Arkadiusz Śliwa, który opowiedział zgromadzonym Mieszkańcom o Konstytucji w ujęciu historycznym, nakreślając sytuację geopolityczną panującą w Rzeczypospolitej i jej otoczeniu w owym czasie oraz wskazując na zdarzenia, jakie ją poprzedziły. Zwrócił uwagę na trudną sytuację ówczesnej, chylącej się ku upadkowi Polski oraz na bohaterska postawę Polaków broniących Konstytucji 3 Maja wkrótce po jej uchwaleniu. Podkreślił też doniosłą rolę daty 3 Maja, która jest uznawana za najważniejszą datę narodową, zaraz po, albo nawet na równi z datą 11 listopada. Przypomniał też, że przez wiele lat nie było Polakom dane świętować tej rocznicy z uwagi na długi okres trwających rozbiorów kraju, wojny oraz czasy PRL-u po II wojnie światowej, kiedy to państwa sprawujące władzę na terenach rozbiorowych, okupujące tereny Rzeczypospolitej lub zależne od Związku Radzieckiego zabraniały Polakom obchodzić to święto. Stało się zatem ono przez wiele lat synonimem wolnej Polski i we współczesnej Polsce dopiero od ponad 30-tu lat jest obchodzone i świętowane.
Następnym prelegentem był Prezes Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek Pan Michał Raczkowski, który wprowadził w kontekst kulisów uchwalenia rzeczonej „Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r.”. Opowiedział on także o skutkach formalno-prawnych jej uchwalenia oraz przedstawił założenia
i twórców tekstu Konstytucji. Podkreślił jednocześnie znaczącą rolę Konstytucji 3 Maja dla naszego kraju, a także w ówczesnym i obecnym świecie. Podziękował on:
· wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w zbiórce środków finansowych na ufundowanie tablicy pamiątkowej,
· Księdzu Proboszczowi za udzielenie zgody na zamieszczenie tablicy w Kościele Parafialnym,
· Burmistrzowi Miasta Sulejówek za pomocną rękę przy organizacji obchodów oraz za przekazanie darowizny na ww. tablicę,
· Panu Jackowi Sawickiemu – twórcy - za pokaźną cegiełkę przy okazji wykonywania tablicy,
· Panu Maciejowi Siwkowi za godne i sprawne poprowadzenie uroczystości,
· zgromadzonym delegacjom, organizacjom pozarządowym, szkołom, pocztom sztandarowym,
a także klasie mundurowej naszego Liceum za pełnienie warty honorowej.
W sposób szczególny wyrazy wdzięczności przekazane zostały przede wszystkim obecnym na niniejszej uroczystości Mieszkańcom Miasta, którzy wspólnie oddali hołd „twórcom, obrońcom
i krzewicielom wiecznie żywych wartości Konstytucji 3 Maja”, symbolizującym od pokoleń wolną Ojczyznę.
Przy tej okazji zaapelował też, aby Polacy współpracowali ze sobą ponad podziałami i różnicami politycznymi oraz zawsze stanowili jedność w sprawach polskości i zabieganiu o dobro Polski.
Po tych przemowach nastąpiło oficjalne wspólne odsłonięcie tablicy przez Burmistrza Miasta Sulejówek oraz Prezesa Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek.
Pod odsłoniętą pamiątkową tablicą miało miejsce złożenie wiązanek kwiatowych przez biorące udział w uroczystości delegacje.
- autor: Tekst: Michał Raczkowski
- autor: foto: T.Mirkowski